<< Eelmine Järgmine >>

Probleemõpet toetavad keskkonnad

Tekstülesande lahendamist toetavad keskkonnad

Probleemõppe toetamiseks saab palju ära teha, valides/ luues õppetööks sobivaima keskkonna. Et erinevat tüüpi probleemide esitamine ja lahendamine eeldab erinevat keskkonda ja esituse viisi, siis vaatame järgnevalt näiteks tekstülesande lahendamist soodustava keskkonna loomist.

Tekstülesande lahendamine tähendab sisuliselt oskust leida esitatud tekstist üles eeldusena antud andmed, kirjutada andmed omavahelisteks seosteks ning leida otsitav.
Piisava hulga tekstülesannete lahendamise järel võivad õpilased omandada oskuse kiirelt tekstülesannet lahendada, mõistmata seejuures, millistele seaduspärasustele antud probleemi lahendades toetutakse.

Mayer (1982) uuris tuhandet kõrgkooliõpiku algebraülesannet, tähendades üles nende struktuurilisi sarnasusi. Tekstülesanded jagas ta kaheksasse alamliiki, millest igaüks jagunes veel eraldi kategooriateks vastavalt käsitletava probleemi olemusele. Sedasi ülesandeid tüübiti lahti kirjutades on võimalik luua mistahes etteantava ülesande lahendamise algoritm.

Loodud algoritmi põhjal võib näiteks luua tekstülesannete lahendamise programmi (Jonassen 2004).

mudel

Antud programmi järgi toimuks töö järgmiselt:
  1. Õpilane identifitseerib probleemi kuuluvuse teema järgi.
  2. Peale otsuse langetamist klõpsab ta oma arvamuse järgi õigele teemavaldkonnale, kuhu see probleem liigitub.
  3. Klõpsule järgneb antud liiki kuuluva näiteülesande kuvamine ning selle lahendamiseks kasutatava printsiibi lühikirjeldus.
  4. Mööda rada edasi liikudes jõutakse lõpliku antud tüüpi probleemülesande lahenduseni.

Juhtumipõhist õpet toetavad keskkonnad

Juhtumipõhist õpet toetavatest keskkondadest rääkides tasub vaadata  meditsiinivaldkonda, kus on loodud mitmeid sellekohaseid tarkvaralisi lahendusi.

Toome alljärgnevalt näiteks ühe taolise programmi töö kirjelduse.
  1. Kasutajale esitatakse probleemsituatsioon: “Sa leiad tänavalt teadvusetus olekus meesterahva. Mida sa ette võtad?”.
  2. Kasutaja peab järgnevalt valima oma käitumisstrateegia, valides ühe etteantud punktidest: a) katsun pulssi, b) kutsun kiirabi, c) alustan kunstlikku hingamist
  3. Valinud vastava tegevuse, kuvatakse uus pilt, kus on kirjas, mis antud tegevuse tagajärjel juhtus ning on antud uued käitumisvariandid. Soovi korral on kasutajal võimalik sisestada märkmeid ning teha andmebaasis otsinguid – lugeda konspekte ja lisamaterjale.
  4. Juhtum lõppeb vastavalt valitud käitumisstrateegiale kas tänavalt leitud inimese paranemisega haiglas või tema surmaga enne kiirabi saabumist.
Antud juhul on tegemist autentse probleemiga, mida võib ette tulla meist igaühel. Taoliste probleemide konstrueerimine on õpetaja poole pealt vaadatuna küllalt aeganõudvad, kuid õppetöö tulemused näitavad, et süsteem õigustab end.

Kui näiteks võtta probleemülesandeks mingi kindel haiguspilt, siis selleks, et õpilane saaks igal astmel otsust langetada, peab ta eelnevalt tutvuma materjalidega, mis antud haigusnähtu puudutavad. On süsteeme, mis võimaldavad näiteks esitada haigele raviplaane, ravimikoguseid, uurida virtuaalse haige meeleolu, rahulolu jne.
Kogu õpilase käitumine virtuaalses süsteemis on õpetajale selgelt näha; kuvatakse õpilase käitumise muster – millised otsustused millise põhjenduse ja lahendusega mingil etapil tehti.

meditsiin 



Majanduses saab probleemõpet kasutada mitmesuguste strateegiaülesannete läbiviimisel. Algsituatsioon on kõigile õpilastele sama. Valitud strateegia ja otsustuste tagajärjel jõutakse aga erinevate tulemusteni.
Veebipõhised õpikeskkonnad

Kõik eelnevalt käsitletud keskkonnad on loodud spetsiaalselt teatud tüüpi probleemülesannete lahendamiseks. Kuid kõigi probleemülesande tüüpide jaoks ei ole spetsiaalsete programmide loomine mõeldav ega ka mitte vajalik.
Probleemõppe läbiviimiseks võib kasutada edukalt näiteks veebipõhiseid keskkondi. Heaks näiteks probleemõpet toetavatest veebipõhistest keskkondadest on:

fle
iva





Kasutatud allikas
linke
  • Jonassen, D.H. (2004) Learning to Solve Problems. An Instructional Design Guide.ISBN: 0-7879-6437-9

Lehekülje koostanud: Reelyka Läheb