Mis on õpikeskkond?

Ülesanne

Minu jaoks on õpikeskkond keskkond, kus toimub õppimine ja õpetamine.

Traditsiooniline õpikeskkond koosneb vaimsest, sotsiaalsest ja füüsilisest keskkonnast. Vaimses ja sotsiaalses keskkonnas on olulisel kohal õpilase ja õpetaja, õpilase ja õpilase, õpilase ja vanema, vanema ja õpetaja vaheline suhe – kuidas üksteisesse suhtutakse, kuidas arvestatakse üksteise arvamusega, kuidas toetatakse õppimist jne. Füüsiline keskkond ei ole vaid klassiruum ja ümbritsev loodus (õuesõpe), vaid tänapäeval ka e-õppekeskkonnad ning virtuaalmaailm.

Õpikeskkonnaks võib olla aga ka õu ja liivakast või ka interneti jututuba ning õpetajaks naabripoiss (nii heas kui halvas) või täiesti tundmatu veebisõber.

Arvan, et õppida ja õpetada saab väga erinevaid teid kasutades ja erinevates keskkondades ning seega on õpikeskkonna mõiste ääretult lai.

4 thoughts on “Mis on õpikeskkond?

1. Oled toonud välja vaimset ja sotsiaalset keskkonda mõjutavad suhted (õpilane ja õpetaja, õpilane ja õpilane, õpilane ja vanem, vanem ja õpetaja), sest need on tõesti ka minu meelest õpikeskkonna puhul väga olulised.
    Veel meeldib mulle väga, et nimetad õpikeskkonnaks ka õue ja liivakasti, kuid eriti interneti jututuba ning seda, et õpetajaks võivad olla naabripoiss (nii heas kui halvas mõttes) või täiesti tundmatu veebisõber. Teiste postitustes ei pannud seda aspekti tähele.

2. Olen nõus väitega, et õpikeskkond võib olla liivakast või interenti jututuba, küll aga ei ole ma väga nõus väitega, et “õpikeskkond on keskkond, kus toimub õppimine ja õpetamine”. Saan aru, et siin on vast mõeldud formaalset keskkonda, kuid kas õpikeskkonnas peab kindlasti olema õpetaja? Kas me ikka õpime ainult siis, kui keegi püüab meile midagi oma äranägemise järgi selgeks teha? Me oleme nii harjunud mõttega, et õppimine ei saa toimuda ilma õpetamiseta, sest selline mõtteviis on olnud juba aastakümneid. Kui õpikeskkonnaks võib olla liivakast, klassriuum jne, siis mis on ikkagi need aspektid/funktsioonid, mis on õpikeskkonna juures olulised?