Uued tehnoloogiad

Neljas kodutöö: http://oppematerjalid.wordpress.com/2013/03/24/neljas-teema-uued-tehnoloogiad-2/ 

Tutvunud selle nädala lugemismaterjalidega võiks välja tuua erinevused paberõpiku ja e-õpiku vahel.

E-õpikute alal avanesid paljud uued tehnoloogilised võimalused 2010. aastal, kui Apple tuli turule iPad tahvelarvutiga. Kui paberkandjal raamat ja õpik on füüsiliselt suhteliselt sarnased, siis e-raamatu ja e-õpiku puhul võib ette näha mitmeid erinevusi:

  • Erinevalt ilukirjanduslikest raamatutest ei moodusta õpiku monoliitset tervikut: e-õpikut saab müüa üksikute peatükkidena, neid erinevas järjekorras kokku panna jne.
  • e-õpik sisaldab simulatsioone, harjutusi ja muud interaktiivset sisu.
  • e-õpik võimaldab jälgida õppija edenemist ning õpiku sisu sellele vastavalt kohandada.
  • e-õpik võimaldab õppijatel lisada märkmeid, näha teiste õppijate märkmeid jne. (H.Põldoja, 2012)

Oma õppetajatöös pole ma veel kasutanud e-õpikut ega ka interaktiivset tahvlit (seda lihtsalt meie koolis ei ole). Kuid tean veidi nende kasutamise võimalustest. Kuna e-õpikutusse on võimalik lisada praktilisi ülesandeid, siis on neid eelkõige põnevam kasutada loodusainete tundides, kus vaja katseid läbi viia. E-õpikut kasutades saaksid õpilased tervikpildi looduses toimuvatest protsessidest ning suudaksid nendevahelisi seoseid luua.

Ise koostasin e-raamatu PressBooksiga, mis on WordPressi peale ehitatud ja seepärast tuttavam keskkond. Minu raamatukatsetus asub siin.

Laialdlasem e-õpikute kasutuselevõtt eeldab kindlasti vajalike tehniliste vahendite olemasolu koolides. Hetkeseis on aga küllaltki erinev: on koole, kellel  IKT vahendeid piisavalt ja on koole, kelle need vahendid peaaegu puuduvad. Kaasneb ka probleem õpetajate seas – kui paljud oskavad kasutada uusi iPhone, iPade jm. vahendeid. Arvatavasti jääbki lisaks tehniliste vahendite olemasolule palju ka õpetajate oskuste ja tahtmise taha pidama. Kui paljud õpetajad on valmis katsetama õpilastega BYOD lähenemist?

2020.a. on kindlasti toimunud muudatused õpetamises ja õppimises, kuid arvata võib, et koolide tase on endiselt erinev ja kogu õppetöö ei toimu digitaalses keskkonnas.

Kasutatud kirjandus:

1. Põldoja, H.( 2012). Uued tehnoloogiad õppematerjalide koostamiseks. Loetud aadressil http://oppematerjalid.wordpress.com/oppematerjalid/uued-tehnoloogiad-oppematerjalide-koostamiseks/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga