Personal tools
You are here: Home Õpilasele Sagedamini küsitud küsimused Mida teha, kui näed, et kedagi kiusatakse?
Document Actions

Mida teha, kui näed, et kedagi kiusatakse?

by Mart Laanpere last modified 2005-11-06 07:08 PM

ÄRA ÜHINE KIUSAJATEGA. Ära ole teiste vastu vastik narrides neid ja nende üle naerdes.

JALUTA MINEMA. Aita last, keda kiusatakse ja vii ta kiusajate juurest minema, ilma et sa kiusajate poolegi vaataksid. Kas tead, et tavaliselt lõpeb kiusamine 10 sekundit pärast seda, kui keegi pealtvaatajatest olukorda sekkub? Palu abi täiskasvanult või hüüa kedagi appi.

ÄRA PÜÜA KIUSAJAGA KAKELDA. Ära kunagi püüa kiusaja üle naerda või teda narrida. See teeks lihtsalt olukorra hullemaks nii sinu kui teiste jaoks.

USU LAST, KEDA KIUSATI. Kuula, mida neil on öelda.

ÄRA LASE KIUSAJAL END TÄHTSANA TUNDA PÖÖRATES TALLE TÄHELEPANU. Ignoreerides kiusajat võtad sa sellega ära tema mõjuvõimu.

KIUSAJATELE MEELDIB MÄNGIDA KÕVA MEEST, seepärast alati, kui nad teevad teistele liiga, on neil pealtvaatajaid. Enamikel juhtudel kiusamine lõppeks, kui keegi sinusugune astuks vahele, et kiusamist peatada.

TEE KINDLAKS, ET LAPS, KEDA KIUSATAKSE, RÄÄGIB SELLEST TÄISKASVANULE. Paku end temaga kaasa minema. Kui ohver ei taha sellest kellelegi rääkida, siis paku end sellest kellelegi rääkima.

KAASA JUHTUNUSSE nii palju inimesi kui võimalik, sealhulgas sõbrad, teised klassikaaslased, õpetajad, koolinõustajad ja direktor.

SEISA VASTU, MITTE ÄRA HOIA END EEMALE! Lapsed saavad üksteise eest seista, kui nad näevad kiusamisjuhte ja sekkuvad. Ära püüa kakelda inimestega, kes teisi kiusavad - see teeb alati olukorra veel hullemaks. Lihtsalt mine selle inimese juurde keda kiusatakse, räägi temaga ja jalutage koos minema.

KEELDU ÜHINEMAST KIUSAJATEGA JA ÄRA PASSI KA NIISAMA PEALT. Kiusaja vajab pealtvaatajaid. Pealtvaatajaks jäämine annab talle võimu. Võta seisukoht - kui sa ei ole osa lahendusest, siis oled sa osa probleemist.

OLE SÕBER! Lapsed, keda kiusatakse, vajavad head sõpra. Jaluta oma sõpradega kooli ja koju, söö nendega koos lõunat ja ole kusiganes sa arvad, et võid kohata kiusajat. Vaata ringi koolis - uus õpilane, keegi, kes on alati üksi ja paku talle sellist sõprust. Kutsu keegi, kes end üksildasena tunneb endale külla.

PEA MEELES: TEE TEISTELE SEDA, MIDA SA TAHAD, ET SULLE TEHAKSE! ASTU KELLEGI KAITSEKS VÄLJA, KUI TA SEDA VAJAB JA SIIS KUI SINA SEDA VAJAD ASTUTAKSE KA SINU KAITSEKS VÄLJA. IGAÜHEL MEIST ON ÕIGUS OLLA AUSTATUD NING KOHUSTUS AUSTADA TEISI!

FAKT: 85% kiusamisjuhtudest toimub kaaslaste silme all. FAKT: kui keegi sekkub olukorda ja astub ohvri kaitseks välja, lõppeb kiusamine enamikel juhtudel 10 sekundi jooksul.

Allikas  www.bullying.org

 

« January 2021 »
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 

Powered by Plone, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: