Personal tools
You are here: Home Õpilasele Sagedamini küsitud küsimused Mida teha, kui keegi kiusab mind?
Document Actions

Mida teha, kui keegi kiusab mind?

by Mart Laanpere last modified 2005-11-06 07:08 PM

Olla kiusamise ohver võib olla väga piinlik, hirmutav ja väga valus, aga tea, et sa ei pea kiusamisega leppima. See EI ole kasvamise loomulik osa. Kiusamine on vale. Kiusamine on käitumine, mida mõned inimesed õpivad, see tähendab, et see on midagi, mida saab muuta ja on asju, mida ette võtta kiusamisega hakkamasaamisel. Siin on mõned asjad, mida me kõik saame teha, et lõpetada kiusamine:

SAA TEADA, MIS ON KIUSAMINE JA SIIS RÄÄGI SELLEST TEISTELEGI, nagu näiteks sinu vanemad, sõbrad, õpetajad, treenerid ja teised. Paljud täiskasvanud usuvad, et kiusamine on lihtsalt normaalne osa suureks kasvamisest - SEE EI OLE. Ole teistest erinev ja õpeta neile, et inimesed ei peaks kiusamist taluma.

SA PEAD TEADMA, ET SA EI OLE ÜKSI. Ohvriks olemine on piinlik, hirmutav ja valus, on normaalne tunda hirmu, kui sind kiusatakse, aga kiusamine ei ole normaalne ja sa ei pea elama kiusamisega!

TEA, ET KIUSAMINE EI OLE SINU SÜÜ. Kiusajad võivad sinu kohta igasugu halbu asju rääkida, ent ära usu neid. Kiusajad püüavad teha kõik, et saada sind oma tuhvli alla, ära lase neil seda teha! Tea, et on palju võimalusi, kuidas kiusamist lõpetada nii sinu kui su sõprade jaoks.

ÄRA HOIA SEDA ENDALE - RÄÄGI SELLEST TÄISKASVANULE! Kui sind kiusatakse, siis on väga tähtis sellest täiskasvanule rääkida. On väga raske kiusamist ise lõpetada. Vanemad, õpetajad, koolidirektorid, treenerid kõik saavad aidata kiusamist peatada.

PANE KIRJA, MIS JUHTUS. Kes kiusas? Kus see juhtus? Kes tegi mida? Kes seda pealt nägi?

KIUSAMISEST RÄÄKIMINE EI OLE KAEBAMINE. Räägitakse selleks, et probleeme lahendada ning et muuta asju paremaks ja turvalisemaks. Kaebamine toimub siis, kui tahtlikult tahetakse kellelegi probleeme tekitada.

OLE JULGE! Kui sa kardad teist inimest, siis on tavaliselt raske vapper olla, ent mõnikord piisab vapper-olemisest, et kiusamine peatada. Kui sa käitud nii nagu ei kardaks sa üldse, siis võib sellest kiusajatele küll olla, et sind rahule jätta.

JÄÄ RAHULIKUKS, NING ÄRA NÄITA VÄLJA, ET SA OLED ENDAST VÄLJAS JA VIHANE. Kiusajatele meeldib, kui nende tegevusele reageeritakse. Harjuta kodus, mida öelda ja teha, kui sind jälle kiusata püütakse. Kui sa ei näi ärritununa ja ei käitu nii nagu nemad ootasid, siis võivad nad sinu kiusamisest tüdida ning selle lõpetada.

IGNOREERI KIUSAJAID. Püüa ignoreerida kiusajate ähvardusi. Kui sa suudad lihtsalt minema kõndida, siis võtab see kiusajatelt sinu üle mõjuvõimu, sest nende peamine eesmärk on panna sind halvasti tundma. Ära reageeri, ära lase inimestel, kes sind kiusavad end võita!

KUI KIUSAJATE IGNOREERIMINE EI ÕNNESTU, SIIS ÜTLE NEILE, ET NAD LÕPETAKSID. Ütle neile: "Lõpetage ära!", "See ei ole naljakas", "Kuidas sulle meeldiks, kui keegi sinuga nii käituks?". Lase kiusajatel aru saada, et see, mis nad teevad on rumal ja vastik.

SEISA VASTU, MITTE ÄRA HOIA END EEMALE! Lapsed saavad üksteise eest seista, kui nad näevad kiusamist ja sekkuvad. Ära püüa kakelda inimestega, kes teisi kiusavad - see teeb alati olukorra veel hullemaks. Lihtsalt mine selle inimese juurde, keda kiusatakse, räägi temaga ja jalutage koos minema.

KEELDU ÜHINEMAST KIUSAJATEGA JA ÄRA PASSI KA NIISAMA PEALT. Kiusaja vajab pealtvaatajaid. Sa annad kiusajale võimu, kui jääd pealtvaatajaks. Võta seisukoht - kui sa ei ole osa lahendusest, siis oled sa osa probleemist.

OLE SÕBER! Lapsed, keda kiusatakse vajavad head sõpra. Jaluta oma sõpradega kooli ja koju, söö nendega koos lõunat ja ole kusiganes sa arvad, et võid kohata kiusajat. Vaata ringi koolis - uus õpilane, keegi, kes on alati üksi ja paku temale sellist sõprust.

ÜHINE MÕNE KLUBI VÕI HUVIALARINGIGA. See on suurepärane võimalus uusi sõpru leida ja see aitab hästi, kui oled koolis uus õpilane.

ÄRA HAKKA VASTU VÕITLEMA. Esiteks on see ohtlik ja teiseks muudab see asjad kõigi jaoks keerulisemaks. Pealegi ei saa sa kiusajat kiusates muuta tema käitumisviisi. Hoia kokku oma sõpradega ja palu abi täiskasvanutelt.

ISTU VÕI KÕNNI SÕBRA VÕI TÄISKASVANU LÄHEDAL. Bussis istu bussijuhi kõrval. Jaluta vahetundide ja lõuna ajal koos õpetaja või sõpradega.

VALI ERINEVAID TEID KOOLI MINEMISEKS JA KOJU TULEMISEKS.

LAHKU ERINEVATEL AEGADEL.

ÄRA TOO KALLEID ASJU KOOLI.

TEE KINDLAKS, ET LAPS, KEDA KIUSATAKSE, RÄÄGIB SELLEST TÄISKASVANULE. Paku end temaga kaasa minema. Kui ohver ei taha sellest kellelegi rääkida, siis paku end sellest kellelegi rääkima. Kaasa juhtunusse nii palju inimesi kui võimalik, sealhulgas sõbrad, teised klassikaaslased, õpetajad, koolinõustajad ja direktor.

PEA MEELES: TEE TEISTELE SEDA, MIDA SA TAHAD, ET SULLE TEHAKSE! ASTU KELLEGI KAITSEKS VÄLJA, KUI TA SEDA VAJAB JA SIIS KUI SINA SEDA VAJAD ASTUTAKSE KA SINU KAITSEKS VÄLJA. IGAÜHEL MEIST ON ÕIGUS OLLA AUSTATUD NING KOHUSTUS AUSTADA TEISI!


Allikas  www.bullying.org
« January 2021 »
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 

Powered by Plone, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: