Personal tools
You are here: Home Õpilasele Sagedamini küsitud küsimused Miks inimesed kiusavad?
Document Actions

Miks inimesed kiusavad?

by Mart Laanpere last modified 2005-11-06 07:08 PM

Kiusamisel on väga palju põhjuseid.

Kiusamine on käitumine, see tähendab, et see on midagi, mida inimene õpib. Ka kiusajad võivad olla olnud kunagi ohvrid. Inimesed kiusavad, sest....


1. see paneb neid üleolekut tundma

2. nad võivad teiste kiusamisest võimu ja energiat saada
3. kiusatakse, et tähelepanu saada
4. kiusajad  arvavad, et see teeb nad populaarseks või et see on võimalus, kuidas teiste hulka sobida.


Kiusamine ei tee kedagi popiks ega lahedaks; see lihtsalt teeb inimesed õelaks. Need, kes kiusavd kardavad tihti midagi iseendast ja püüavad nii hirmutada teisi, et peita oma tundeid või norida teiste kallal, et neid endid ei noritaks. Kiusajad on õnnetud ning elavad oma emotsioone teiste peal välja. Inimesed, kes kiusavad, vastutavad vähe või üldse ei vastuta oma tegude eest ning tunnevad vajadust teisi kontrollida ning võivad tahta alati võita. Kiusajad võivad olla kadedad nende peale, keda nad kiusavad; nad ei saa aru ega oska hinnata teiste tundeid. Kiusaja valib ohvriks alati inimese, kelle kohta ta teab, et ta suudab teda võita. Tegelikult on kiusajad argpüksid.

Inimesed, kes kiusavad, kasutavad oma halva käitumise õigustamiseks erinevaid viise, et ohver end võimalikult halvasti tunneks nagu näitkes ... sa oled kole, rumal jne. See ei ole ohvri teistest erinemise probleem, vaid see on kiusajate probleem, sest nad kardavad, on kadedad, julmad, tigedad, vihased, ebakindlad ja õnnetud.

Ära unusta, et just meie erinevused teevad meid eriliseks ja ainulaadseks! Ole uhke selle üle, kes sa oled! Ära lase kiusajatel seda ära võtta! Ära anna kiusajatele võimu enda üle

Kuigi inimesed, kes teisi kiusavad teevad teistele suurt valu, vajavad ka nemad abi. Kui nad ei õpi oma käitumist muutma, siis tavaliselt lõpetavad nad sellega, et neil on seadusega probleeme.

Mõned, kes kiusavad ei saa ise arugi, kui valesti nad käituvad ja kuidas ohver end tunneb.

Kõige parem kaitse inimeste vastu, kes kiusavad, on MEELDI ENDALE, OLE ENDAS KINDEL, ÄRA KÄITU NAGU OHVER. Ära kunagi vasta kiusajale samaga. Sa ei saa kiusata kedagi, kes sind kiusab, olemata ise kiusaja. Kui sa vajad abi, siis räägi sellest täiskasvanule, keda sa tunned ja usaldad. Selliseid probleeme on raske ise lahendada.

 Allikas  www.bullying.org

« January 2021 »
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 

Powered by Plone, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: