Personal tools
You are here: Home Õpilasele Kiusamise põhitõed. Mis juhtub kiusajatega?
Document Actions

Mis juhtub kiusajatega?

by Mart Laanpere last modified 2005-11-06 07:08 PM
Väljavaade kiusajate elule ei ole hea. Kui kiusaja ei õpi oma käitumist muutma, siis kiusamiskäitumismudel saab tihti harjumuseks, mida vanemaks ta saab.

Kiusajate sotsiaalne populaarsus kestab tavaliselt 14 või 15 eluaastani. Tegelikult mõned lapsed isegi vaatavad alt üles kiusajatele, sest neil on võime panna kaaslasi tegema, mida nemad tahavad ning saavutada oma tahtmine. Siiski, hilisemas koolieas hakkab kiusaja populaarsus kahanema. Kui gümnaasiumi eas kiusaja veel koolis käib, siis tema ja ta kaaslased on tavaliselt ühinenud suuremateks gruppideks ning kooliaja lõpuks esineb kiusamist kooli ümbruses harva, ent selle asemel toimuvad tõsisemad juhtumid.

60%-l inimestel, kes juba lapsepõlves on tegelenud kiusamisega on 24 eluaastaks vähemalt üks kriminaalkaristus. Michigani Ülikooli psühholoogi E.Eroni pikaajaline uurimus näitas, et lapsed, keda kaaslased 8-aastasena nimetasid kiusajaks, olid tihti kiusajad kogu oma elu. See uurimus näitas ka, et paljud nendest lastest vajasid täiskasvanuna enam abi valitsusasutustest (Psychology Today, Sept. 1995). Näiteks oli neil lastel hiljem rohkem kriminaalkaristusi, rohkem alkoholismi, enam ühiskonnavastaseid seadusrikkumisi ning nad vajasid enam kui teised lapsed vaimse tervise teenuseid.

Kui just ei juhtu, et kiusajad õpivad teisiti käituma, jätkub kiusamine kogu nende eluaaja. Nad kiusavad oma kaaslasi, oma lapsi ja võimalik, et ka alluvaid töö juures. Kiusamine annab neile seda, mida nad tahavad, ja kuigi mõned kiusajad õpivad kiusamist töötlema oma töö juures ning kasutavad seda ainult jõudude ebavõrdsuse puhul, loob see ikkagi töökohas vähem kooskõlas olevad suhted.


Allikas  www.bullybeware.com

 
« January 2021 »
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 

Powered by Plone, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: