Personal tools
You are here: Home Õpilasele Kiusamise põhitõed. Kiusajate liigid.
Document Actions

Kiusajate liigid.

by Mart Laanpere last modified 2005-11-06 07:08 PM
· Füüsilised kiusajad (käte-jalgadega kiusajad)

Füüsilised kiusajad on suunatud tegevusele. Seda tüüpi kiusamine tähendab ohvri löömist või peksmist või tema asjade lõhkumist või äravõtmist. Seda kiusamist on kõige lihtsam ära tunda. Füüsilised kiusajad on koheselt kogu koolile teada. Mida vanemaks nad saavad, seda vägivaldsemaks nende rünnakud tavaliselt muutuvad. Need agressiivsed rünnakud ilmnevad ka siis, kui kiusajad saavad täiskasvanuks.

· Sõnadega kiusajad.

Sõnadega kiusajad kasutavad sõnu, et teistele haiget teha ning et neid alandada. Sõnalise kiusamise hulka kuulub hüüdnimede panemine, solvamine, rassistlike kommentaaride tegemine ning pidev narrimine. Seda liiki kiusamist on teistele kõige kergem tekitada. See on kiire ja tabab märki. See võib toimuda lühima võimaliku aja jooksul ning kuna see ei jäta mingeid nähtavaid arme, siis võivad selle mõjud mõningatel juhtudel olla enam hävitavamad kui füüsilise kiusamise puhul.

· Suhete kiusajad.

Suhete kiusajad püüavad oma kaaslasi veenda ühte kindlat inimest või inimesi ignoreerida ning jätta ohvreid nende sotsiaalsetest suhetest välja. Seda tüüpi kiusamine on seotud sõnalise kiusamisega ja toimub siis kui lapsed (enamasti tüdrukud) levitavad vastikuid kuulujutte või jätavad endised sõbrad kaaslaste hulgast välja. Kõige hävitavam mõju sedalaadsel kiusamisel on kaaslastepoolne hülgamine ajal, kui lapsed kõige enam vajavad sotsiaalseid suhteid.

· Reageerivad ohvrid.

Reageerivad ohvrid võivad olla nii kiusaja ja või ohvri rollis. Neid on kõige raskem kindlaks teha, sest esmapilgul tunduvad nad teiste kiusjate märklaudadena. Siiski reageerivad ohvrid tihti provotseerivad kiusajaid ning kiusavad ka ise teisi. Enamus juhtudest on see füüsiline kiusamine. Need ohvrid on äkilised ja reageerivad kiiresti teadlikele ja mitteteadlikele füüsilistele rünnakutele. Mõningatel juhtudel alustavad reageerivad ohvrid kui ohvrid ning muutuvad kiusajateks kui vastavad kiusajaile samaga. Reageeriv ohver läheneb kiusajale öeldes talle midagi taolist,” Sa parem ära tülita mind täna või muidu ma räägin õpetajale või sellele poisile ja sul tuleb probleeme, nii et parem vaata ette.”
Sellised märkused on nagu punase lipu lehvitamine vihase pulli ees ning võivad kiusajat tegevusele õhutada. Reageerivad ohvrid võitlevad vastu ning nõuavad enesekaitset. Tegelikult peaksid nad õppima, kuidas kiusajaid vältida.


Allikas  www.bullybeware.com

 


« January 2021 »
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 

Powered by Plone, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: