Personal tools
You are here: Home Õpilasele Vajad informatsiooni? Kuidas saad sina oma kooli aidata?
Document Actions

Kuidas saad sina oma kooli aidata?

by Mart Laanpere last modified 2005-11-06 07:08 PM

Paljud koolid suhtuvad kiusamisse tõsiselt.
Järgnevalt ülevaade mõningatest võimalustest koolikiusamisega tegelemiseks, mida kasutavad õpilased ja õpetajad Šoti koolides.

· Mõnedes koolides on üles seatud nö kiusamise postkastid. Noored saavad sinna kirjakesi panna, kui nad kardavad kiusamisest avalikult rääkida. Kui sinu koolis on taolised postkastid, siis kasuta neid mõistlikult. Alati ole kindel, et see, mis sa sinna kirjutad, ka päriselt sinuga juhtus.

· Ole sõber noorematele. Vanemad õpilased saavad vabatahtlikena kaasa aidata uutel õpilastel kooliga kohaneda ning uusi klassikaaslasi tundma õppida.

· Spetsiaalsed kampaaniad nagu näitkes “kiusajavaba päev” võivad aidata.

· Mõnedes koolides on õpilaste nõustajad. Sa võid alati neilt nõu küsida. Nõustamine on hea viis kellegagi rääkimiseks. See võib aidata inimesi, keda kiusatakse või kes ise kiusavad teisi juhul kui nõustaja (tavaliselt täiskasvanu) on läbinud spetsiaalse koolituse.

· Mõnedes koolides on tööle pandud omavanuste nõustamis programmid, kus noored saavad õppida, kuidas aidata teisi omavanuseid.

· Vahendamine – mõned koolid on üles seadnud programmid, mille käigus kaks inimest, kes on eri arvamustel nõustuvad, et kolmas isik (täiskasvanu või omavanune nõustaja) aitab probleemile lahenduse leida. See aitab väga mitmetes, kuid mitte kõigis kiusamise situatsioonides. Kiusaja võib lihtsalt keelduda vestlusest osa võtmast, kuna ta ei kavatse kiusamist lõpetada. Ohver võib omakorda tunda, et kolmanda isiku lahendus probleemile ei ole õiglane.

· Erinevatest rollimängudest ja draamadest osavõtmine aitab noortel mõista, mis tunne on olla ohver ning mõelda, mida teha kiusamise peatamiseks.

· Sõbra-tugi on idee, mis sai alguse Austraaliast ning mille käigus vanemad õpilased vabatahtlikena arutavad noorematega kiusamise, sõpruse, narkootikumide ja muudel teemadel.

Allikas  www.antibullying.net

« January 2021 »
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 

Powered by Plone, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: