Personal tools
You are here: Home Lapsevanemale Koolikiusamise informatsioon Mida saan teha, kui minu last kiusatakse?
Document Actions

Mida saan teha, kui minu last kiusatakse?

by Mart Laanpere last modified 2005-11-06 07:08 PM
Kui sinu last kiusatakse, siis kuula, mida ta räägib ning ole toetav.

Väga oluline on, et sa teed talle selgeks, et se ei ole tema süü. Küsi oma lapselt, kuidas ta on kiusamisega tegelenud, räägi sellest, mida veel saaks teha ning mida te koos saate teha, et probleemi lahendada. Luba talle, et sa ei alusta ise asjasse sekkumist enne, kui oled temaga nõu pidanud.

Pea meeles, et ohvril on väga raske kiusamist ise lõpetada, teised peavad teda selles abistama.

Aruta kiusamist teiste lapsevanematega või tugigruppidega, kes võiksid anda nõu ning soovitada võimalusi, kuidas nad oma lapsi aidanud on.

Tõstata see teema ka oma lapse koolis ning küsi koolilt, mida nad kiusamise peatamiseks ette võtavad – soovita koolil kiusaja vanematega ühendust võtta või kiusajale täiskasvanust järelvaataja määrata.

Kui koolil puudub kiusamisvastane poliitika, siis julgusta neid seda looma ning tee koostööd kooliga seni kuni kiusamine lõppeb. Sa võid aidata oma lapsel koostada tegevuskava kiusamisega hakkamasaamiseks ja abi saamiseks. Näiteks aita oma lapsel kõigi nende täiskasvanute nimed kirja panna, keda ta usaldab, kellele ta võib helistada või kelle poole pöörduda abi saamiseks. Kirjuta nende nimed ja telefoninumbrid kaardile, mida laps saab kaasas kanda.

Kõigepealt peaks laps püüdma kiusajat vältida, ütlema talle, et ta lõpetaks ning igakord, kui kiusamine pihta hakkab, lihtsalt minema jalutama.

Julgusta oma last kiusamisest alati mõnele usaldusväärsele täiskasvanule rääkima. Selgita neile, et see ei ole väljamõeldiste rääkimine. Neil on õigus turvalisusele.

Selleks, et oma lapses enesekindlust arendada on mitmeid võimalusi. Sa võid proovida ta panna paari rohkem jõulisema lapsega kui eeskujuga või lasta tal õppida enesekaistet.

Julgusta teda koos sõpradega aega veetma ning loo talle võimalusi uusi sõpru leida – väga harva kiusatakse lapsi, kes on teistega koos ühes grupis.

Kui sinu laps on mingit viisi teistest erinev, siis aita tal selle üle uhkust tunda. Enesekindlat last kiusatakse vähem tõenäoliselt ning samuti saab ta ettetuleva kiusamisega paremini hakkama.

Kokkuvõttes,
kui sinu last on kiusatud:

· räägi oma lapsega juhtunust rahulikult

· jäta meelde, mida su laps räägib, eriti, kes olid asjasse segatud; kui tihti on teda kiusatud; kus see juhtus ja mis on juhtunud

· rahusta oma last ning ütle, et ta on käitunud õigesti rääkides sulle kiusamisest

· selgita oma lapsele, et kui kiusamist veel esineb, siis ta peab sellest kohe õpetajale rääkima

· leia aeg lapse õpetajaga kohtumiseks

· selgita õpetajale lapse kiusamiskogemusi

Allikas  www.police.govt.nz/service/yes/nobully/

« January 2021 »
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 

Powered by Plone, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: