Personal tools
You are here: Home Lapsevanemale Koolikiusamise informatsioon Kiusamisest üldiselt.
Document Actions

Kiusamisest üldiselt.

by Mart Laanpere last modified 2005-11-06 07:08 PM

Mis on kiusamine?

Kiusamine toimub kui üks õpilane või grupp õpilasi kasutab tahtlikult võimu, et kellelegi haiget teha või kedagi hüljata.

Mõningad viisid, kuidas lapsed teisi kiusavad on: narrimine või teiste kohta vastikute märkuste kirjutamine või ütlemine, kellegi üritustest välja jätmine või mitte suhtlemine, hirmutamine või kellegi end halvasti tundma panemine, asjade varastamine või lõhkumine, kellegi löömine või peksmine või asjade, mida nad ei taha teha, tegema panemine.

Miks on kiusamine kahjulik?

Mõned inimesed arvavad, et kiusamine on lihtsalt üks osa üleskasvamisest ning üks viis, kuidas lapsed õpivad enda eest seisma. Ent kiusamise tagajärjel võib laps  tunda end üksikuna, kurvana, hirmununa, ebaturvaliselt ja arvata, et temaga on midagi valesti.

Märgid, mis võivad viidata sellele, et sinu last koolis kiusatakse on: kõhuvalu, õudusunenäod, vastumeelne kooli minemine ning enesekindluse kadumine. Nad võivad kaotada suhted sõpradega ning tunduda üksildastena.

Miks mõned lapsed kiusavad?

Kiusamisel on väga palju põhjuseid. Kiusajad võivad arvata, et selline käitumine teeb neid populaarseks või teistest tugevamateks. Mõned lapsed kiusavad selleks, et tähelepanu saada ja mõnedele meeldib teisi inimesi end kartma panna. Mõned jällegi kiusavad kedagi, kellele nad on kaded või on ise omakorda kiusamise ohvrid. Nad ei pruugi isegi aru saada, et nende käitumine on vale ja et see tekitab ohvritele suurt valu.

Miks mõningaid lapsi kiusatakse?

Mõningaid lapsi kiusatakse ilma erilise põhjuseta, ent tavaliselt seepärast, et nad on teistest mingil moel erinevad – võib olla on see nahavärv, viis, kuidas nad räägivad, nende suurus või nimi. Mõnikord kiusatakse kedagi seepärast, et ta paistab välja nagu ta ei suudaks enda eest seista.

Allikas  www.police.govt.nz/service/yes/nobully/« January 2021 »
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 

Powered by Plone, the Open Source Content Management System

This site conforms to the following standards: